Кадан Микита

Cерія нереалізованих проектів Василя Єрмілова ☗ Харків, вул. Академіка Павлова, 46, Обласна психіатрична лікарня №3 ☗ Харків, площа Свободи ☗ Київ, перехрестя вулиць Пилипа Орлика та Липської
Про роботу

Ідея побудови трьох пам’ятників Василя Єрмілова майже через століття після створення ескізів і моделей демонструє складні відносини між політичним контекстом, авторським наміром і громадським замовленням, як це було в епоху тоталітарних «великих наративів».

Голові земної кулі

Об’єкт «Голові земної кулі» у віртуальному просторі є монументом ідей українського авангарду 1920-х років. Це скульптура нереалізованого проекту Василя Єрмілова. Робота — маніфест авангарду, спочатку стертого сталінським режимом, згодом нейтралізованого в межах уніфікованого визначення «російський авангард», а потім позбавленого власного політичного змісту в рамках української художньої історіографії періоду декомунізації.

Віртуальний пам’ятник «Голові земної кулі», який присвячено Велимиру Хлєбникову, розташований на території психіатричної клініки, знаменитої «Сабурової дачі», де Хлєбников рятувався від призову під час Першої світової. Цей жест претендує подолати стигми, що лежать на пацієнтах психіатричних закладів.

Монумент ленінської епохи
Установлення на площі Свободи «Монумента ленінської епохи» — проекту, в якому Єрмілов у період «відлиги» на початку 1960-х повертається до революційних ідеалів авангарду — покликане зробити художній, інтелектуальний і політичний авангард символом та основою ідентичності «першої столиці».

Пам’ятник трьом російським революціям
Установлення «Пам’ятника трьом російським революціям» у Києві на місці монумента Пилипу Орлику утверджує перевагу спадщини авангарду над пострадянським псевдокласичним кітчем. Так звані три революції (згідно з Єрміловим — повстання декабристів і революції 1905 та 1917 років) охоплювали й українські території у складі Російської імперії, тому монумент Єрмілова безпосередньо пов’язаний з історією України.

Читати більше про роботу Згорнути
Кадан Микита
Дата народження:
Місце проживання:
Читати більше про автора Згорнути