Рай Михайло

V
V 115 x 80 cм, лімітований друк, 2022
Про роботу

Щоденник окупації Михайла Рая.

31 березня. V

У місті без особливих змін. Кожен займається своєю справою: підприємці якимось дивом десь дістають товари, комунальники та медики на робочих місцях, а російські військові ходять по домівках бійців тероборони та крадуть (беруть без дозволу) представників місцевих органів влади. Десь уже намагаються нав’язати населенню рублі, десь відбирають телефони та машини. У селах заходять у гості буквально в кожну оселю. Можливо, шукають свої танки та демілітаризують трактори. Але мені вірогіднішим здається те, що вони розносять мешканцям безкоштовний Z-страх. Іншого способу нав’язати херсонцям “Народну Республіку” просто немає. Не можна сказати, що в них нічого не виходить. Я вже кілька днів спостерігаю із свого вікна як розлітається Z-гуманітарна допомога. За нею у черзі стоять не лише пенсіонери. Бачив сцени, де рулони туалетного паперу вириваються з рук, ніби вони останні в житті. При цьому продуктові магазини відкриті і в них завжди досить хорошого товару і можна розплатитися за терміналом. У багатьох вже включився первісний “рептильний” режим виживання. В моєї дружини від цих “перформансів” під нашим вікном урвався терпець. Незважаючи на всі мої жалюгідні благання цього не робити, вона відчинила вікно і поставила їм свій плейлист на повну потужність нашого ХайФаю. Туалетний папір розлітався під гімн України і “Рускій воєнний корабль іді…”

Життя на окупованій території дає одну сумнівну перевагу – можна близько контактувати з російськими військовими. Схоже, що більшість росіян такої можливості не мають. У їхніх голосах, обличчях і словах, як і у городян, відчувається та сама втома від того, що відбувається, і розуміння безглуздості цієї війни. Під касками, безперечно, є голови з очима, які бачать і розуміють, що немає жодних нацистів, “визволення”, параду перемоги та медалей. Можливо, вони найбільше сподіваються на мирну угоду. Але щодня, за тисячі кілометрів звідси, диванні війська сідають у свої бетонні танки і включають своїх програматорів на повну потужність. Їм потрібна та реальність, яку вони хочуть бачити, і маленькі зелені чоловічки мають їм її добувати. Казкар своє слово вже сказав: прийнятні втрати це і 30 і 50 тисяч вбитими, техніку треба берегти, а ціль виправдовує засоби. На кону стоїть безжальний та невблаганний підручник історії, який уже підбиває підсумки його правління.

Більше про роботу Згорнути
Рай Михайло
Дата народження: 1984
Місце проживання: Херсон

Народився 22 лютого 1984 року в Херсоні, в сім’ї суднових кухарів. Відомий як автор цифрових фотоколажів великого формату із філософським змістом.

З 2014 року його твори було відзначено понад 60 нагородами на міжнародних конкурсах. Серед них: International Photography Awards, Prix de la Photography Paris, Sony World Photography Awards, ND Awards, Tokyo International Photography Awards, OneEyeland Photography Awards. Публікувався у міжнародних і вітчизняних друкованих та онлайн виданнях.

Свою творчість використовує як інструмент пізнання себе, передаючи через образи та символи свої відкриття іншим, щоб намалювати карту, якою можуть пройти всі охочі.

З лютого по листопад 2022 перебував під російською окупацією, переконуючись на власному досвіді, що щастя та благополуччя не залежать від зовнішніх обставин. “Рай – це не місце, а стан свідомості”. За час окупації він дав понад 30 інтерв’ю міжнародним радіо, ТБ та інтернет виданням про свою творчість та ситуацію в місті, більшу частину з них анонімно. Його роботи за цей час брали участь у 9 групових та одній персональній виставках в Україні, Європі та США, побували на фотоярмарку у Роттердамі.

Більше про автора Згорнути

Роботи Рай Михайло