- Main
- Про M17

Центр сучасного мистецтва М17
Центр сучасного мистецтва М17 – культурна інституція, що прагне стати місцем діалогу для фахових кіл, платформою для вивчення та дослідження історичних і сучасних культурних процесів.
Разом з українськими та міжнародними експертами ми воліємо навчати та надихати українське суспільство; через виставки, різноманітні мистецькі й освітні практики сприяти його позитивній трансформації.
ЦСМ підтримує художні експерименти, колаборації та міжнародні обміни для експертів і митців різних напрямів задля інтеграції українського мистецтва до світового контексту.
М17 співпрацює з Національною спілкою художників України та є одним із найбільших окремих недержавних виставкових просторів у столиці. Загальна площа ЦСМ складає 1238 м², що дає можливість реалізувати масштабні задуми. Технічне оснащення Центру відповідає міжнародним стандартам, що вже дозволило втілити ряд знакових проєктів музейного рівня.
ЦСМ М17 існує завдяки реалізованим проєктам, підтримці національних і міжнародних культурних організацій, корпоративних партнерів та меценатів. Важливу роль у впровадженні стратегій Центру відіграє Adamovskiy Foundation.
На базі Центру створено ArtСult Club для залучення представників бізнесу, влади, ЗМІ і більш широкої аудиторії до еґреґору мистецтва.
Історія
Центр сучасного мистецтва M17 був заснований влітку 2010 року. Його назва відсилає до літака-перехоплювача М-17, чия швидкість змогла випередити швидкість звуку під час польотів у стратосфері. Це відобразило прагнення Центру стати для українського глядача провідником найактуальніших тенденцій у сучасному мистецтві світу.
За 9 років роботи в Центрі пройшли сотні подій, були організовані кілька десятків виставок за участі всесвітньовідомих авторів, ЦСМ став площадкою для реалізації візіонерських кураторських проєктів та важливих освітніх програм.
У 2018 році здійснено редизайн Центру. В основу патерну на фасаді покладено квадрат, обернений під кутом у 45 градусів, як відсилка до Казимира Малевича і традицій українського авангарду – мистецького напряму, що також випереджав свій час. Саме презентацією українського художнього авангарду стартував вже оновлений ЦСМ М17 в грудні 2018 року, організувавши виставково-освітній проєкт «Авангард: У пошуках четвертого виміру».
Серед найвизначніших епізодів у хроніці існування Центру:
- виставка «Італійський трансавангард»;
- міжнародний форум «Нова генерація: Художник і його покоління» до 140-річчя із дня народження Казимира Малевича;
- скульптурний проєкт «Реформуючи простір» та форум в його межах;
- проєкт міжнародної колаборації у сфері сучасного безпредметного мистецтва «Велике Коло»;
- фестиваль та виставка “Frontier. New Monuments”, що поєднали мистецтво та VR.
Створено окремий дослідницький напрям M17 Sculpture Project для розвитку тривимірного мистецтва в Україні, а також започатковано найбільшу в країні професійну премію для скульпторів M17 Sculpture Prize.
Далі буде.
«Експерименти та еволюція є двома основними цінностями, закладеними в концепцію Центру. Ці ідеї знайшли відображення у програмній діяльності інституції. ЦСМ М17 ініціював дослідницький напрям M17 Sculpture Project та започаткував професійну премію для скульпторів M17 Sculpture Prize. Ми підтримуємо художні проєкти із застосуванням інноваційних технологій, співпрацюємо з експертами та фахівцями музейних установ, громадських організацій, фондів та інститутів».
Наталія Шпитковська, директорка ЦСМ М17