Грубляк Василь

Еґреґор
Еґреґор 6000х3000 мм, дерево, скло, метал. 2020, створено за підтримки Adamovskiy Foundation
Про роботу

Автор про концепцію проєкту, з яким увійшов до шорт-листа M17 Sculpture Prize:

«Еґреґором у деяких окультних віруваннях називають ментальну субстанцію, що породжується думками й емоціями певної групи людей, їхнім “колективним розумом”. За повір’ями, еґреґор, який отримує достатньо психічної енергії для існування, може навіть почати жити своїм життям і стати автономною сутністю. Чим чисельнішим і згуртованішим є ком’юніті, яке віддає ту енергію, тим сильнішим і довговічнішим буде еґреґор. Відтак, еґреґор можна розглядати і як структурну психологію спільноти.

У своїй роботі я пропоную власне бачення еґреґору у вигляді світлової інсталяції. Кожен її елемент складається із трьох ліній, що, перетинаючись, утворюють об’ємне перехрестя. Хрест є одним із найстаріших символів, який з часом ставав все більш містким. Сьогодні він може позначати взаємозв’язок, перетин думок та подій, може вказувати місцеперебування речі, приналежність, бути знаком табу або оберегом. Світло ж символізує початок, зародок, джерело».

Коментує експертка Відбіркового журі Премії Ліза Парола:

«Світло як елемент мистецтва, що має першорядне значення для всіх проєктів Василя Грубляка, створює сцену для композицій, додає роботі атмосферності та динамізму і скеровує глядацьке око до певної точки опори у просторі. Існують певні побоювання, що релігійна тематика може занадто обмежити розуміння теми Премії для міжнародної аудиторії. Але, якщо надалі передбачається перенесення проєкту з виставкового до публічного майданчика, це можна скорегувати місцем розміщення, чому і слід буде приділити прискіпливу увагу».

Візитна картка Василя Грубляка для проєкту M17 Sculpture Prize (запис від 17.02.2020):

Більше про роботу Згорнути
Грубляк Василь
Дата народження: 1984
Місце проживання: Київ

Скульптор створює роботи на межі мистецтва та дизайну. Особливу увагу приділяє роботі зі світлом, намагаючись розкрити його потенціал як універсального, не-знакового способу спілкування між живими істотами.

Василь Грубляк та Олексій Золотарьов довгий час працювали разом як творча група GAZ. Проте з 2018 року Василь почав виступати і як незалежний митець – художник зі світла.

У 2019 році Василь увійшов до шорт-листа номінантів на здобуття премії M17 Sculpture Prize.

Більше про Василя читайте у нашому матеріалі.

Вибрані групові виставки (як незалежний митець):

2020

M17 Sculpture Prize: Roots and Pollen у Центрі сучасного мистецтва М17. Київ, Україна
– «Форма простору», виставковий проєкт Port.agency та ЖК «044», реалізований на будівництві житлового комплексу. Київ, Україна

2019

– «FRONTIER: Нові монументи» у ЦСМ М17. Київ, Україна

2018

Volume Park, скульптурна експозиція на території парку «Наталка». Київ, Україна
– фестиваль Brave! Factory 2018 на території заводу «Київметробуд». Київ, Україна
– Kyiv Lights Festival. Київ, Україна

Вибрані групові виставки (у складі групи GAZ): дивіться тут.

Більше про автора Згорнути

Роботи Грубляк Василь