- Main
- Роботи митців
- Музична інсталяція з звуковими фрагментами фільму “Книгарня на руїнах”
Бай Льова
… На руїнах
Перш ніж починати оповідь про роботу “
… на руїнах”, треба розповісти концепцію моїх музичних арт-інсталяцій загалом. А також про
інсталяцію “Шухляда спогадів” , як її основу, зокрема. Ідея створення таких артоб’єктів була зумовлена двома обставинами. Перша полягає у тому, що Ваш автор усе свідоме життя займався різними жанрами музики — від класики до експериментальної
електроніки. І у своїх мандрах стежками цього мистецтва втратив цікавість до традиційних шляхів презентації музичного твору й прагнув до пошуку нових форм. Якось під час відвідин однієї виставки я подумав: а чи можна прийти у музей на… музику? Ця думка і лягла в основу майбутніх
творів. А ось реалізовані вони були — і це друга обставина — на основі доволі рідкісного раритетного музичного обладнання. Я завжди мав слабкість до старовинних речей, і в мене у коморах і скринях багато різних цікавинок. Але вінтажні музичні прилади й інструменти — це моя окрема пристрасть. Я роками полював на цікаві експонати у інтернет- барахолках і за роки свого буремного життя обжився істотною кількістю музичної старовини. Та мені було сумно від того, що більшість часу ці речі не використовуються, а збирають пил на моїх полицях. Хотілося вигадати їм цікаве та корисне використання. Таким чином зійшлися зорі мого бажання знайти для музики музейну форму з одної сторони й демонструвати публіці інженерний геній виробників з 80-х — 00-х років з іншої. Перша інсталяція «Шухляда спогадів» мала на меті продемонструвати сам принцип поєднання певної художньої думки, авторської музики і вінтажного обладнання. З чим успішно впоралася, одразу потрапивши на виставку в одну зі столичних галерей та привернувши багато уваги. В інсталяції ж «… на руїнах» мені захотілося зробити щось більш змістовне. Щось, що
мало б історію. Розмірковуючи, про що б ця історія мала бути, я паралельно робив документальний фільм про родину, яка, переживши вторгнення росії, евакуацію з рідного дому, розлуку і возз’єднання в Ірпені, вирішила створити у зруйнованому місті затишну оазу, що могла б підтримати й об’єднати навколо себе спільноту. Соромлюсь зізнатись, але до мене дуже не відразу дійшло, що фільм і інсталяцію можна об’єднати, створивши між ними симбіотичний зв’язок. Так, щоб після перегляду і прослуховування інсталяції в музеї глядач міг ще більше розкрити її для себе, подивившись фільм, і навпаки. Для реалізації такого твору я використав семплер 1996 року Roland SP-808EX. Він має 16 педів (кнопок), на які я завантажив 4 музичні відрізки і 12 фрагментів тексту зі спогадами героїв фільму «Книгарня на руїнах» про повномасштабне вторгнення й евакуацію з Ірпеня. Музичні відрізки відтворюються по колу, текстові — від початку до кінця один раз на кожне натискання. Разом відтворюється не більше 4 педів. Таким чином відвідувач
експозиції може створювати у реальному часі власні звукові етюди на основі мистецького
задуму автора і переживати індивідуальний досвід взаємодії з інсталяцією. Для глибшого занурення у взаємодію ми пропонуємо й інші цікаві інструменти. На активній панелі інсталяції розташовані три ручки регулювання параметрів (кноби), при повороті яких все зазвучить інакше. Тобто глядач-слухач може скомбінувати безліч варіантів звучання з одного й того ж набору
семплів. Але й це не все. Крім кнобів звуком можна керувати за допомогою жестів. У верхній частині інсталяції знаходиться спеціальний датчик, наближення чи віддалення від якого змінює рівні налаштування ефектів та модифікує звук.
Зі студентських років і донині я працюю у сфері телевізійної режисури та медіа. Був прямо дотичний до багатьох відомих проектів. Останні десять років був режисером інформаційно-розважального ранкового шоу на одному з найрейтинговіших телеканалів країни. Там же виконую обов’язки спеціаліста з YouTube і займаюсь оптимізацією та оформленням відео-контенту. Маю власний, невеличкий канал на цьому хостингу, де розповідаю про культуру і мистецтво. Він налічує більше трьох тисяч підписників і називається “Скандально Невідомий”. Протягом усього життя, паралельно з основною зайнятістю, я займався музикою. Присвячував цій діяльності весь вільний час, безліч фінансового і інтелектуального ресурсу. Після роботи в різних загальноприйнятих жанрах цього напряму мистецтва, я почав прагнути знайти нові форми чи варіанти подачі та виконання музики. Спочатку я задивлявся у сторону акціонізму і перформансу. Навіть були деякі спроби реалізації певних проектів, але по відчуттям, це було не те, що я шукав. Навесні 2024 року, мене запросили виступити у одній з художніх галерей Ірпеня. Так я познайомився з спільнотою художників і митців, що спонукало змінити напрям моєї думки з творення дії, на творення предмету – певного фізичного твору мистецтва. Так, через рік, навесні 2025 року, дві мої картини взяли на виставку у іншу ірпінську галерею. Це мене підбадьорило і я увімкнувся в реалізацію проекту, що був би новою формою презентації музичного твору. Звісно, ідея роботи митця зі звуком не нова. Але та сторона з якої до цього підходжу я, доволі оригінальна. Протягом життя я колекціонував різні раритетні прилади, на яких можна писати і відтворювати музику. Тож я вирішив оформлювати їх у музичні інсталяції, пропонуючи відвідувачам експозиції як візуальний, так і слухацький досвід.