Кадан Нікіта

Cерія нереалізованих проєктів Василя Єрмілова
Cерія нереалізованих проєктів Василя Єрмілова AR-об'єкти. Локації: Обласна психіатрична лікарня №3, вул. Академіка Павлова, 46, Харків / майдан Свободи, Харків / перехрестя вулиць Пилипа Орлика та Липської, Київ
Про роботу

Ідея побудови трьох пам’ятників Василя Єрмілова майже через століття після створення ескізів і моделей демонструє складні відносини між політичним контекстом, авторським наміром і громадським замовленням, як це було в епоху тоталітарних «великих наративів».

Голові земної кулі

Об’єкт «Голові земної кулі» у віртуальному просторі є монументом ідей українського авангарду 1920-х років. Це скульптура нереалізованого проєкту Василя Єрмілова. Робота – маніфест авангарду, спочатку стертого сталінським режимом, згодом нейтралізованого в межах уніфікованого визначення «російський авангард», а потім позбавленого власного політичного змісту в рамках української художньої історіографії періоду декомунізації.

Віртуальний пам’ятник «Голові земної кулі», який присвячено Велимиру Хлєбникову, розташований на території психіатричної клініки, знаменитої «Сабурової дачі», де Хлєбников рятувався від призову під час Першої світової. Цей жест претендує подолати стигми, що лежать на пацієнтах психіатричних закладів.

Монумент ленінської епохи

Установлення на майдані Свободи «Монумента ленінської епохи» – проєкту, в якому Єрмілов у період «відлиги» на початку 1960-х повертається до революційних ідеалів авангарду, – покликане зробити художній, інтелектуальний і політичний авангард символом та основою ідентичності «першої столиці».

Пам’ятник трьом російським революціям

Установлення «Пам’ятника трьом російським революціям» у Києві на місці монумента Пилипу Орлику утверджує перевагу спадщини авангарду над пострадянським псевдокласичним кітчем. Так звані три революції (згідно з Єрміловим, повстання декабристів і революції 1905 та 1917 років) охоплювали й українські території у складі Російської імперії, тому монумент Єрмілова безпосередньо пов’язаний з історією України.

Виставка «FRONTIER: Нові монументи» та фестиваль FRONTIER VR Art Festival
Експозиція #Лабораторія

Більше про роботу Згорнути
Кадан Нікіта
Дата народження: 1982
Місце проживання: Київ

Фото: Нікіта Кадан на відкритті своєї персональної вистаки «Проєкт руїн» у MUMOK, у фотооб’єктиві Себастьяна Гансріглера

Більше про автора Згорнути