• Main
  • Публікації
  • Українські колекціонери: Кирило Розумовський // Дослідницький проєкт «PROколекції»
Назад

Українські колекціонери: Кирило Розумовський // Дослідницький проєкт «PROколекції»

10.04.2020

Не тільки останній гетьман Війська Запорізького, але й поважний колекціонер!

Перші твори мистецтва Кирило РОЗУМОВСЬКИЙ (1728-1803) придбав вже у віці 15 років під час учбової подорожі Європою, а після 22-х почав цілеспрямовано збирати свою художню колекцію.

У 1746 році Єлизавета Петрівна призначає юного, але освіченого 18-річного Кирила президентом Академії наук з огляду на «особливі здібності і придбане в науках мистецтво». Допомагає освіченість і у формуванні колекції, яку згодом назвуть «одним з найкращих художніх зібрань другої половини XVIII сторіччя».

Предмети мистецтва Розумовський купує у поїздках Європою та через постачальників. Щодо купівлі дослухається порад Івана Шувалова, засновника першої в Російській імперії Академії мистецтв і також пристрасного колекціонера. Для організації картинної галереї в домі на річці Мойці перевозить до Петербурга Джузеппе Антоніо Мартінеллі, венеційського художника і реставратора, який згодом стане хранителем в Ермітажі.

Найповніший опис колекції зроблено істориком мистецтва Якобом Штеліним. Це близько 350 творів авторства італійський і французьких, фламандських, німецьких та російських художників XVI-XVIII сторіччя. Серед них: Пьєтро та Марко Лібері, Грегоріо Ладзаріні, Помпео Батоні, Якопо Бассано, П’єр-Жак Волер, Гаспар Дюге, Віллем ван де Вельде старший, Антон Лосенко, Андрій Матвеєв та інших.

Після смерті Кирила Розумовського зібрання розійшлося поміж родичами. Велика частина творів, ще за життя графа перевезена до маєтку в Яготині, була успадкована його онукою Варварою Розумовською (у заміжжі Рєпніна-Волконська) і стала складовою колекції Рєпніних-Волконських. А вже її залишки ми можемо побачити сьогодні в музеях України. Так, приміром, серед автентифікованих робіт з колекції Розумовського (і пізніше – Рєпніних-Волконських) – «Алегорія Милосердя» Ладзаріні, що нині знаходиться в музеї Ханенків.


Запрошуємо Вас стати частиною проєкту «PROколекції», висловивши свою думку!

Якщо Ви художник/-ця, артменеджер/-ка, мистецтвознавець/-виця, колекціонер/-ка або просто поціновувач/-ка мистецтва, пройдіть наше «PRO: опитування», перейшовши за посиланням.

Наступна публікація

Усі публікації
Номінантки M17 Sculpture Prize: Василина Буряник (Львів)

Номінантки M17 Sculpture Prize: Василина Буряник (Львів)

23.04.2020
Усі публікації