• Main
  • Artists' works
  • (Українська) Пташки. Із серії “Сила пам’яті”

Lisova Kateryna

(Українська) Пташки. Із серії “Сила пам’яті”
(Українська) Пташки. Із серії “Сила пам’яті” (Українська) 84×59,4 см, цифровий колаж, друк на композиті, 1/1, 2022
About the artwork

Серія «Сила пам’яті» налічує 16 робіт та була створена у форматі цифрових колажів протягом березня-травня 2022

Серія «Сила пам’яті» налічує 16 робіт та була створена у форматі цифрових колажів протягом березня-травня 2022 року. Кожна з робіт оповідає про трагедії різних міст та селищ, що постраждали у ході війни, серед них Маріуполь, Ірпінь, Бородянка, Сковородинівка, Харків, Одеса, Київ, Чернігів. Усі роботи утворені з фрагментів світлин, як тих, що супроводжували хроніку вторгнення російських військ в Україну, так і старих фотографій українців, що мешкали у регіонах, де відбулися або тривають бойові дії; ці елементи «зшиті» зображеннями орнаментальних частин із традиційних рушників. Деякі із робіт зображують рушник — насичений символами атрибут, який супроводжував людину від народження до смерті. У  народній культурі кожний етнографічний регіон мав свою систему знаків, свою рушникову стилістику, на формування яких, безумовно, впливала історія. Часто оздоба рушників перетворювалася на своєрідні послання, а їхня суть залежала від подій, з якими було пов’язане їхнє створення. Так чи інак, цей предмет завжди мав зв’язок як з особистою історією, так і з категорією культурної пам’яті.   

При створенні колажів використано скани українських листівок та журналів початку ХХ ст., фрагменти репродукцій та копій світлин з колекцій Фонду Миколи Бабака, Національного центру народної культури “Музей Івана Гончара” та інших зібрань.

Серія «Темні часи» з’явилась у період, коли росія намагалась занурити Україну у тотальний блекаут восени 2022 – взимку 2023 років, обстрілюючи ракетами енергетичну інфраструктуру великих міст. 

Сакральні образи, що виринають із пітьми як фантоми, нашаровуються на фрагменти сучасних супутникових знімків українських міст або кадрів, понівеченого ракетними обстрілами ландшафту, комбінуються з фактурою срібної або золотої фольги, яку ми часто бачимо на знімках з фронтових операцій.  Таке колажне поєднання наголошує на символах жертовності та оповідає про незламність духу українців та їхніх воїнів, що торують свій шлях крізь морок війни.

More about the artwork Close down
Lisova Kateryna
Date of birth: (Українська) 1982
Place of residence: (Українська) Київ
(Українська)

Народилася 11 вересня 1982 р., м. Київ

Закінчила з відзнакою КХПТ (тепер КДАДПМД ім. М. Бойчука) за спеціальністю «Декоративно-ужиткове мистецтво», спеціалізацією «Художня вишивка». Педагоги з фаху О. В. Феоклістова, Е. Є. Талащенко. Ступінь — молодший спеціаліст. Кваліфікація – художник-майстер (2003).

Закінчила з відзнакою Інститут декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука, факультет «Декоративно-прикладного мистецтва», за спеціалізацією «Художнє моделювання костюма». Педагоги з фаху Г. В. Забашта, Н. М. Дяченко-Забашта. Ступінь — спеціаліст. Кваліфікація — художник декоративно-прикладного мистецтва. (2009).

Закінчила з відзнакою Національну академію керівних кадрів культури і мистецтва України, факультет — «Інститут практичної культурології та арт-менеджменту». Керівник дипломної роботи — Н. Ю. Белічко. Ступінь — магістр. Кваліфікація — мистецтвознавець-експерт, фахівець галерейної справи (2018).

 

Основні нагороди та відзнаки

Стипендіат Київського міського Голови для обдарованої молоді (2003).

Лауреат молодіжного фестивалю «Краса та мода» (2007).

Досліджує українське мистецтво 1950-1990-х рр.

Куратор виставкових проєктів, присвячених українському мистецтву 1950-1990-х рр.

Автор публікацій:

Шлях до вершин (про київського художника-графіка Лева Призанта) // Образотворче мистецтво. 2020. №3-4. С. 28 – 40.

Архіважливий архів / Крик птаха VII «Парк Пам’яті. Зали прощання. Рельєфи Стіни Пам’яті». Київ: «Адеф-Україна», 2020. С.381

Історія неофіційного мистецтва України: Частина 2-а. Застій // L’Officiel, 2019. URL: https://officiel-online.com/special-projects/the-ukrainian-unofficial-art-history/part-2/

Точки перетину. Про неофіційне мистецтво Києва та Львова. YourArt, 2020. URL: https://supportyourart.com/stories/uulviv/

[In]formal. Українське абстрактне мистецтво 1960–1980-х рр.: каталог виставки. Київ: «Дукат»., 2018. 80 с.

Куратор та співкуратор проєктів

«Інша історія: мистецтво Києва од відлиги до перебудови». (Київ, Національний художній музей України, 2015)

[In]formal. Українське абстрактне мистецтво 1960–1980-рр. (Київ, галерея «Дукат», 2018)

«Павло Бедзір. Ловець снів» (Київ, галерея «Дукат», 2018)

Мистецтвознавець проєкту Ukranian Unofficial – відкритий електронний архів українського неофіційного мистецтва другої половини ХХ століття

Працює в галузі художнього текстилю

More about the author Close down

Artworks Lisova Kateryna