Рай Михайло

Z-зомбі
Z-зомбі 112 x 80 cм, лімітований друк, 2022
Про роботу

Щоденник окупації Михайла Рая.

21 березня. Z-зомбі

Сьогодні, певно, був останній мітинг за український Херсон. Росгвардія, яка прибула до міста на день раніше, розігнала протестувальників шумовими гранатами та автоматними чергами. Є поранені. Тепер збори під забороною, а люди продовжують пропадати. Чиновників у селах дедалі частіше забирають та відвозять у невідомому напрямку. Найімовірніше, для ввічливих розмов про перспективи створення “Херсонської Народної Республіки”. Українську гуманітарну допомогу вкотре не пропустили. У Чорнобаївці, окрім російських військовослужбовців, помирає з голоду 3 мільйони курей на одній із найбільших у Європі птахофабрик. У повітрі відчувається напруга. Багато хто розуміє, що відносна тиша, що тривала останні дні, це затишшя перед бурею.

Часто чую від людей у країні казкарів, що їх не цікавлять події в Україні, бо вони “аполітичні”. А буває так, що вони нам просто не вірять і переказують нам казки, почуті у своїх офіційних казкових ЗМІ. Звичайно, набагато приємніше вірити в те, що ти причетний до великої справи великого народу, ніж у причетність до військового шантажу сусідніх країн та вбивства мирного населення. Не вперше мільйони людей стали подібними до зомбі, не здатні бачити, чути, думати, говорити і співчувати. Аполітичність це не той термін, яким можна виправдати боягузтво та байдужість до варварства, яке вершиться за ваші гроші та під вашу відповідальність. Аполітичність це безсилля щось змінити у своїй країні і причина того, що хтось підміняє ваші цілі своїми, руйнуючи ваше життя. Незабаром туман розвіється і ви зіткнетеся на повній швидкості з реальністю, як це вже одного разу було у 90-х роках минулого століття. Чим наполегливіше ви їй чините опір, тим швидше до неї рухаєтеся і тим щільніше вона стає. Зіштовхнувшись, ви надовго поринете в найнеприємнішу емоцію – сором. Але тільки в тому випадку, якщо ви не зробили те, що могли.

Більше про роботу Згорнути
Рай Михайло
Дата народження: 1984
Місце проживання: Херсон

Народився 22 лютого 1984 року в Херсоні, в сім’ї суднових кухарів. Відомий як автор цифрових фотоколажів великого формату із філософським змістом.

З 2014 року його твори було відзначено понад 60 нагородами на міжнародних конкурсах. Серед них: International Photography Awards, Prix de la Photography Paris, Sony World Photography Awards, ND Awards, Tokyo International Photography Awards, OneEyeland Photography Awards. Публікувався у міжнародних і вітчизняних друкованих та онлайн виданнях.

Свою творчість використовує як інструмент пізнання себе, передаючи через образи та символи свої відкриття іншим, щоб намалювати карту, якою можуть пройти всі охочі.

З лютого по листопад 2022 перебував під російською окупацією, переконуючись на власному досвіді, що щастя та благополуччя не залежать від зовнішніх обставин. “Рай – це не місце, а стан свідомості”. За час окупації він дав понад 30 інтерв’ю міжнародним радіо, ТБ та інтернет виданням про свою творчість та ситуацію в місті, більшу частину з них анонімно. Його роботи за цей час брали участь у 9 групових та одній персональній виставках в Україні, Європі та США, побували на фотоярмарку у Роттердамі.

Більше про автора Згорнути

Роботи Рай Михайло