Рай Михайло

Біженці
Біженці 90 x 101 cм, лімітований друк, 2022
Про роботу

Щоденник окупації Михайла Рая.

11 вересня. Біженці

«Життя ніколи не стає нестерпним під тиском обставин, але тільки від нестачі мети та сенсу»
Віктор Франкл

Мільйони українців тікали від війни. Але багато хто з них так і не знайшли спокою. Начебто й у безпеці та із задоволенням, але в серці порожнеча та біль. І річ не в тому, що в Україні залишилися близькі, будинок, робота та улюблені речі. В Україні залишився сенс. Той самий сенс, який трансформує будь-які поневіряння та страждання у випробування. І парадокс у тому, що ті, хто залишився і щодня заглядає у вічі смерті, ризикуючи життям на полі бою чи в містах під обстрілами, почуваються як ніколи живими та щасливими! Бо знають, навіщо. Відсутність мети та сенсу в житті штовхає людей на жахливі війни в ім’я маячних ідей, одну з яких ми зараз живемо. Так, для багатьох росіян «Русскій Мір» це втеча від порожнечі та відчуття безглуздості існування.

Сенс руйнівний та абсолютно штучний. Ні війна, ні епідемія не можуть позбавити нас його, як і не можуть його дати. Вони можуть лише спонукати нас до того, щоб ми знайшли його самі там, де він завжди був. Мистецтво, бізнес, політика, будь-які досягнення – лише інструменти. Те справжнє, заради чого варто жити і терпіти поневіряння, це шлях до себе. Цей шлях мінливий і ніколи не остаточний, його вказує нам саме життя через події і ситуації, в які вона нас поміщає кожну нову мить. Через наші вчинки, які за ними йдуть.

Куди б ми не поїхали, наш страх завжди йде п’ятами. Від нього не можна втекти, його можна лише подолати, і, як правило, за ним і ховається наше справжнє призначення. Не безпека і задоволення роблять нас щасливими, а справжній сенс. Знайти його наше першорядне завдання, де б ми не опинилися!

Більше про роботу Згорнути
Рай Михайло
Дата народження: 1984
Місце проживання: Херсон

Народився 22 лютого 1984 року в Херсоні, в сім’ї суднових кухарів. Відомий як автор цифрових фотоколажів великого формату із філософським змістом.

З 2014 року його твори було відзначено понад 60 нагородами на міжнародних конкурсах. Серед них: International Photography Awards, Prix de la Photography Paris, Sony World Photography Awards, ND Awards, Tokyo International Photography Awards, OneEyeland Photography Awards. Публікувався у міжнародних і вітчизняних друкованих та онлайн виданнях.

Свою творчість використовує як інструмент пізнання себе, передаючи через образи та символи свої відкриття іншим, щоб намалювати карту, якою можуть пройти всі охочі.

З лютого по листопад 2022 перебував під російською окупацією, переконуючись на власному досвіді, що щастя та благополуччя не залежать від зовнішніх обставин. “Рай – це не місце, а стан свідомості”. За час окупації він дав понад 30 інтерв’ю міжнародним радіо, ТБ та інтернет виданням про свою творчість та ситуацію в місті, більшу частину з них анонімно. Його роботи за цей час брали участь у 9 групових та одній персональній виставках в Україні, Європі та США, побували на фотоярмарку у Роттердамі.

Більше про автора Згорнути

Роботи Рай Михайло