Рай Михайло

Сон Метелика
Сон Метелика 120 x 201 cм, лімітований друк, 2022
Про роботу

Щоденник окупації Михайла Рая.

5 березня. Сон Метелика (текст дописаний після звільнення)

На вулицях 90-ті. 30-метрові черги за хлібом, у центрі мітинг за вільну Україну. Ковід вже нікого не ширяє, його
витіснила зараза ще гірше. Це сталося ще першого березня. Минулі дні були напруженими, я не випускав телефона з рук,
читаючи новини, які розгорталися швидше, ніж можна було собі уявити. Прокинувшись вранці, я перш за все зайшов в
группу телеграм, де публікували останні події за повідомленнями від самих громадян. Там повним ходом ширили фото російських солдат, що йшли пішки повз вікна нашого мікрорайону. За кілька хвилин я побачив їх і під своїм вікном. Мені було боляче і незрозуміло, чому вони йдуть вулицями мого міста без жодного спротиву з нашої сторони. До мене приєдналась моя дружина, ми разом стояли на балконі і знімали їх крізь жалюзі, намагаючись порахувати і роздивитись, чим вони озброєні. Ми сподівались, що наше відео, надіслане в чат-бот телеграму дозволить нашим військовим хоч щось зробити, що вони не залишили нас тут, на одинці з ворогом.

На жаль, мої сподівання не були марними. Коли російські солдати майже закінчили свій обхід нашого мікрорайону і повертали в напрямку селища Куйбишеве, де на них чекала техніка, з’явилися бійці територіальної оборони. Бій розпочався під вікном нашого балкону, можливо, для того, щоб ми його запам’ятали на все життя (і засняли на відео). Поверх одного розпачу швидко накладався інший, тому що російській до зубів озброєнній орді з кулеметами і гранатометами, яких прикривала броньована техніка, приїхала протистояти група в десяток людей з автоматами в пуховиках і в’язаних шапках на старій ладі 99. Абсурдність ситуації наче підкреслював чоловік з білим пакетом в руках, який, як ні в чому не бувало, прогулювався, відчайдушно не чуючи пострілів, вулицею за кілька метрів від вогневих позицій бійців тероборони. Вони привернули його увагу до того, як по ним почали гатити з автоматичного гранатомету і крупнокаліберних кулеметів.

На щастя, більшість з цих людей змогли втекти від вогню, чого не скажеш про бійців, які в той самий день загинули в Бузьковому парку і пожежній частині на вулиці Нафтовиків. Та під нашим вікном наші бійці змогли затримати просування російської техніки в місто годин на 5. Ми спостерігали за ними з того ж вікна, вже без марних сподівань, як Тигр-и, Патріот-и і БТР-и по 5-10 метрів в хвилину обережно крокують в “світле майбутнє”. Казкар сказав, що “спецоперація” зі знищення суверенітету країни продовжиться, доки її мети не буде досягнуто. Він не сказав, що й санкції продовжаться, доки їх мети не буде досягнуто.

Більше про роботу Згорнути
Рай Михайло
Дата народження: 1984
Місце проживання: Херсон

Народився 22 лютого 1984 року в Херсоні, в сім’ї суднових кухарів. Відомий як автор цифрових фотоколажів великого формату із філософським змістом.

З 2014 року його твори було відзначено понад 60 нагородами на міжнародних конкурсах. Серед них: International Photography Awards, Prix de la Photography Paris, Sony World Photography Awards, ND Awards, Tokyo International Photography Awards, OneEyeland Photography Awards. Публікувався у міжнародних і вітчизняних друкованих та онлайн виданнях.

Свою творчість використовує як інструмент пізнання себе, передаючи через образи та символи свої відкриття іншим, щоб намалювати карту, якою можуть пройти всі охочі.

З лютого по листопад 2022 перебував під російською окупацією, переконуючись на власному досвіді, що щастя та благополуччя не залежать від зовнішніх обставин. “Рай – це не місце, а стан свідомості”. За час окупації він дав понад 30 інтерв’ю міжнародним радіо, ТБ та інтернет виданням про свою творчість та ситуацію в місті, більшу частину з них анонімно. Його роботи за цей час брали участь у 9 групових та одній персональній виставках в Україні, Європі та США, побували на фотоярмарку у Роттердамі.

Більше про автора Згорнути

Роботи Рай Михайло