Рай Михайло

Евакуація
Евакуація 84 x 110 cм, лімітований друк, 2022
Про роботу

Щоденник окупації Михайла Рая.

28 жовтня. Евакуація

Не минуло й місяця з того часу, як «Херсонська область зробила правильний вибір», як новоспечені херсонські росіяни
засвоїли свій перший урок курсу «Як бути росіянином»: коли з ящику тобі кажуть, що “все під контролем” і “жодної паніки”, це саме час для паніки! Перше питання, яке у мене виникло після оголошення евакуації: «чому 60000»? Адже Херсонська область зробила «правильний вибір» мало не одноголосно. Потім постало питання: «а де ж ви візьмете 60000?» Ну, пенсіонерів та колаборантів назбираєте тисяч п’ять від сили», включатимете паніку, лякатимете обстрілами та вуличними боями, але люди все одно їдуть не до РФ чи Криму, а до себе на дачу, бо евакуація це квиток в один кінець. Кращого вирішення цього питання бути не могло. Кожен отримає те, що хотів: хто хотів жити в Європі та вільній Україні, житиме в Європі та вільній Україні. А хто хотів жити в Росії чи в СРСР, що на даний момент те саме, житиме в Росії та СРСР. З морозивом «Пломбір», псевдосмачною ковбасою та парадами перемоги на 9 травня. Тільки без своїх дітей та онуків. Їх проміняли на теплі спогади з минулого, на прості та зрозумілі психіці речі без тривожних і складних досягнень прогресу, зовсім забувши, що Росія це не лише морозиво та ковбаса, а безглузді гори трупів, поламані долі та насильство, у чому вже встигли переконатися жителі Донбасу та Криму. Що з того, що відбувається зараз, не відбувалося багаторазово в минулому, в історії Російської імперії та СРСР?

Це не війна між російським та українським народом, це війна цінностей. Війна поколінь, війна між минулим та майбутнім. І те, що їде до Росії, це те, на чому вона тримається, її основа та електорат: бюджетний баласт, дорослі діти, тотально залежні від держави, які робитимуть те, що їм скажуть. Для сировинної економіки тоталітарного режиму це найкращі люди. А ось вільні та незалежні дорослі, необхідні для створення новаторського продукту чи послуги, для неї небезпечні. Евакуація колаборантів це набагато краще, ніж ловити і розсаджувати їх у в’язниці. Потік думок автора раптово переривається сценою на одній із вулиць міста. Увага чіпляється за порожні постаменти монументів, машини, що проїжджають, бригаду робітників, які ремонтують дорожнє полотно, дві жовті «маршрутки» для евакуації населення. Одна з них заглохла. З автобусів вивалюється натовп солдатів. Питання про 60000 та роздуми втрачають актуальність. На поверхню виринає інше питання: «Ремонт дороги? Ви серйозно?”

Більше про роботу Згорнути
Рай Михайло
Дата народження: 1984
Місце проживання: Херсон

Народився 22 лютого 1984 року в Херсоні, в сім’ї суднових кухарів. Відомий як автор цифрових фотоколажів великого формату із філософським змістом.

З 2014 року його твори було відзначено понад 60 нагородами на міжнародних конкурсах. Серед них: International Photography Awards, Prix de la Photography Paris, Sony World Photography Awards, ND Awards, Tokyo International Photography Awards, OneEyeland Photography Awards. Публікувався у міжнародних і вітчизняних друкованих та онлайн виданнях.

Свою творчість використовує як інструмент пізнання себе, передаючи через образи та символи свої відкриття іншим, щоб намалювати карту, якою можуть пройти всі охочі.

З лютого по листопад 2022 перебував під російською окупацією, переконуючись на власному досвіді, що щастя та благополуччя не залежать від зовнішніх обставин. “Рай – це не місце, а стан свідомості”. За час окупації він дав понад 30 інтерв’ю міжнародним радіо, ТБ та інтернет виданням про свою творчість та ситуацію в місті, більшу частину з них анонімно. Його роботи за цей час брали участь у 9 групових та одній персональній виставках в Україні, Європі та США, побували на фотоярмарку у Роттердамі.

Більше про автора Згорнути

Роботи Рай Михайло